Terzilik Hakkında

Terziliğin Tarihi


Yıllar yılı önemini koruyan bir zanaat olarak görebileceğimiz terzilik hizmeti zaman içinde çeşitli değişikliklere uğrasa da halen saygı duyulması gereken bir faaliyettir. Diğer zanaat türleri gibi herkesin olamayacağı ve özel yetenek isteyen terzilik işleri hayatımızın önemli ihtiyaçlarından biri olan kıyafet ve giyinme ihtiyacımızın daha nitelikli ve istediğimiz bir şekilde olabilmesi için yardımlarına ihtiyaç duyduğumuz kişilerdir. Hem istediğimiz model ve kumaşlardan yararlanarak dikimi yapılan kıyafetlerin yanı sıra mevcut kıyafetlerimizin istediğimiz tarzda değiştirilmesi ve tamir ve onarımının yapılması da bu kişilerin ellerinden geçer. Bu hizmetlerin sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlayan terzilerin kendine has bazı özellikleri bulunmaktadır.

Bunlara değinecek olursak : bu kişilerin şekil ve uzay bilgisine hakim, bütün ve parçalar arasında ilişki kurabilme yeteneğine sahip ve bu sayede tasarım konusunda etkin olan, el ve parmaklarını ustalıkla, göz ve ayaklarını da uyumlu bir şekilde kullanabilen renkler ve dikiş ayrıntılarını algılayabilen,dikkatli, sabırlı, hesap kitap işlerine hakim, titiz, anlayışlı ve farklı görüşlere ve yeniliklere açık kişiler olması gereklidir. Bu detayların bazıları esnaflık kavramının gereksinimlerinden olup bazıları ise doğrudan terzi işlemleri ile ilgilidir.

Özellikle dikim işi yapan terzi atölyelerinde dikim işlemlerinin gerçekleştirileceği daha büyük dikiş makineleri bulunmakla beraber daha küçük olup da sadece tamirat hizmetleri veren terzilerde küçük dikiş makineleri bulunmaktadır. Bununla birlikte her terzilik faaliyeti yapan kişilerin kullandığı kendilerine özel malzemeler bulunmaktadır. Bunlara kumaş, astar, ibrişim, iplik, masura, düğme, dikiş makinesi, ütü masası, biçki masası, overlok makinesi, ütü, makas, mezura, gönye, çeşitli makaralar ile kol tahtası, çıtçıt, eğri cetvel, düz cetvel, dikiş iğnesi, toplu iğne, ütü yastığı, yüzük, fermuar, prova aynası, ölçü defteri gibi malzemeleri örnek verebiliriz.
Sohbete başla